Szukaj na stronie

Kontakt

Klimatyzacje

klimapl@onet.pl

sterowanie

2014-02-27 19:54
Mam w domu kocioł gazowy Immergas Eolo Mini. Ręczne sterowanie chciałbym zastąpić jakąś formą "inteligentnej" automatyki. Programator temperatury ma sterować piecem uwzgędniając jednak: 
a) w ciągu dnia - pomiary temperatury w salonie 
b) w nocy - przełączając się na pomiary temperatury w sypialni. 
No i jak to ugryźć? 
Słyszałem, że są na rynku takie zaawansowane sterowniki pogodowe, które pozwalają na dość szerokie programowanie w oparciu o kilka czujników temperatury w różnych pomieszczeniach. ZEN - sterownik - kosztuje ok. 600 zł, a programik układasz DOWOLNIE! 
W jednym z budynków (piec na olej opałowy) sterowanie zrobiłem na ZEN a informacje z pomieszczeń zbierane przez pokojowe sterowniki programowalne. ZEN steruje 3 pompami i 2 zakresami pracy pieca + wentylacja i odpalanie. Użyj starego kompa z WIN 95 na poczatek, do gniazda drukarkowego podłącz wszystkie przekaźniki i czujniki. 
Programów do sterowania za pomocą gniazda drukarkowego znajdziesz sporo na elektrodzie. 
Jeżeli zda to egzamin to wtedy można się męczyć z budową oddzielnego sterownika. 
 
A tak nawiasem mówiąc to twoim wymaganiom sprosta zwykły dobry termostat pokojowy (lub dwa albo trzy) połączony z głowicami termoelektrycznymi na grzejnikach. 
Takie rozwiązanie jest dobre i bardzo dokładne. 
Ponadto są dostępne głowice termoelektryczne z wbudowanym programatorem tygodniowym w cenie od 150zł. 
Sposobów jest wiele, ale zadaj sobie pytanie czy twój system ma oszczędzać gaz czy ma podnieść komfort mieszkania bo te dwie rzeczy niestety nie zawsze idą w parze. a mam podlaczone rownolegle dwa termostaty "Euroster" jeden jest ustawiony na temp dzienna z jednego pomieszczenia a drugi nocna z innego pomieszczenia. Jest minus tego rozwiazania polegajacy na tym ze jak termostat z 1-go pomieszcenia da sygnal do grzania to w 2-gim pomieszczeniu tez beda cieple grzejniki a zdlawienie glowica termostatyczna moze spowodowac ze jak tryp pracy z jednego pomiesczenia przejdzie na drugi to piec moze sie calkiem nie wylaczyc bo nie osiagniesz zadanej temp w pomieszczeniu.Niektorzy zalecaja zdejmowanie glowic termostatycznych z grzejnika lub ustawienie na MAX w pomieszczeniu gdzie jest sterownik.